Türkiye İller - TRABZON

İlçeler
Köyler
Tarihçe
Coğrafya
Ulaşım
Ekonomi
Turizm
Spor
Eğitim - Kültür
Sağlık
Eğlence
Medya
Harita
Fotoğraflar
Firmalar
Linkler

Hızlı Arama (Firmalar) : 

 
Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek  bir  turizm şehridir.
Trabzon, Karadeniz Bölgesi içinde yer alan 14 İl arasında nüfus çokluğu bakımından Samsun ve Ordu'dan sonra 3'üncü sıradadır. 1997 yılı Genel Nüfus Tespiti sonuçlarına göre, Bölgede toplam 7.978.614 kişi yaşamaktadır. Bu nüfus Türkiye'nin toplam nüfusunun % 12.70 ini teşkil etmektedir.

 Nüfus artış hızı değerleri, Türkiye geneli için binde 15.33, Karadeniz Bölgesi için binde -5.04, Trabzon için binde 8.74'dür. Türkiye geneline göre, Trabzon'daki nüfus artış hızının düşük gözükmesi nüfusun azlığından değil, İl nüfusunun özellikle ekonomik gerekçelerle başka İllere göç etmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak, son yıllarda ilin ekonomisinde gözle görülür canlılık, nüfusun geri dönmesine hız kazandırmıştır.

 Nüfusun yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde de en fazla nüfusun 10-14 yaş gurubunda (101.883), en az nüfusun 85 ve yukarı yaş gurubunda (4.486) olduğu görülür. Bu da İlimiz yaş pramitinde tabanın genç nüfustan oluştuğunu gösterir.

 


 

 
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2002 TürkiyeBul.com                                        Gizlilik Metni  |  Tasarım  |  Telif Hakları  |  Güvenlik